Myjka ultradźwiękowa to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym gabinecie kosmetycznym. Służy ono do czyszczenia i sterylizacji narzędzi używanych podczas zabiegów, aby zapewnić bezpieczeństwo klientom. Tego typu myjki skutecznie usuwają nie tylko brud, ale też bakterie, grzyby i wszelkie inne drobnoustroje, zapobiegając tym samym przenoszeniu infekcji. Jest to dużo skuteczniejszy i wygodniejszy sposób czyszczenia akcesoriów niż ręczna dezynfekcja, dlatego myjki coraz bardziej zyskują na popularności.
Jak działa myjka ultradźwiękowa?
W przypadku myjki ultradźwiękowej, jak wskazuje sama nazwa urządzenia, do czyszczenia sprzętów używane są fale ultradźwiękowe tworzone przez specjalny generator umieszczony w komorze czyszczącej przypominającej z wyglądu wanienkę. Aby rozpocząć proces dezynfekcji, wystarczy wlać do komory wodę i specjalny płyn czyszczący, a następnie uruchomić myjkę. Emitowane przez nią fale tworzą ogniska kawitacji i wprawiają w drgania cząsteczki środka czyszczącego. Te atakują cząsteczki brudu i oddzielają je od powierzchni narzędzia. Mycie ultradźwiękami usuwa zabrudzenia nawet z trudno dostępnych miejsc, do których nie dałoby się dotrzeć podczas konwencjonalnej dezynfekcji. Dodatkowo zaś ten typ mycia nie powoduje żadnych uszkodzeń mechanicznych sprzętu.
Myjka ultradźwiękowa do narzędzi kosmetycznych – na co zwrócić uwagę?
Jaka myjka ultradźwiękowa najlepiej sprawdzi się w salonie kosmetycznym? Wybierając myjkę ultradźwiękową, warto na wstępie przemyśleć, jak duży powinna mieć ona zbiornik na narzędzia. W przypadku małego salonu kosmetycznego lub stanowiska do manicure w domu, można poprzestać na niewielkim urządzeniu z koszyczkiem wielkości przykładowo 16 cm x 8 cm. Jeśli jednak prowadzisz duży salon i chcesz za jednym podejściem zdezynfekować wiele akcesoriów, lepiej sprawdzi się nieco większa myjka.
Oprócz pojemności należy też wziąć pod uwagę moc urządzenia. W zależności od modelu myjka ultradźwiękowa kosmetyczna może mieć moc od 30 W do nawet 300 W. Im większa moc, tym większe zużycie energii, dlatego nie warto kupować jak najmocniejszych urządzeń tylko skupić się na tych najbardziej ekonomicznych w danym przypadku. Na potrzeby salonu kosmetycznego wystarcza najczęściej myjka ultradźwiękowa o mocy 50-70 W. Inne sprzęty przeznaczone są głównie dla dużych zakładów przemysłowych.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy wyborze myjki? Na pewno częstotliwość fal ultradźwiękowych, która w sprzętach do salonów powinna oscylować w okolicach 40 KHz. Warto wybierać zwłaszcza urządzenia intuicyjne w obsłudze, z dużym, wyraźnym wyświetlaczem, który pokazuje czas pracy i temperaturę wody. Dodatkowym plusem myjki jest timer, który umożliwia ustalenie czasu pracy i automatyczne wyłączenie urządzenia po jego upłynięciu. To, co może mieć znaczenie w salonach kosmetycznych to także nowoczesny design urządzenia, jego waga oraz łatwość przenoszenia.
Jaki płyn do myjki ultradźwiękowej? – kosmetyka
W myjkach ultradźwiękowych można stosować wyłącznie specjalne płyny dedykowane do tego typu urządzeń, gdyż inaczej sprzęt może zostać trwale uszkodzony. Takie płyny dostępne są najczęściej w formie koncentratu do zmieszania z wodą w odpowiednich proporcjach. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy płyn do myjki ultradźwiękowej sprawdzi się w kosmetyce. Płyny tworzone są do różnych zastosowań, a to, co sprawdzi się w czyszczeniu narzędzi w warsztacie, niekoniecznie będzie dobrze działać w przypadku sprzętów do manicure czy urządzeń do zabiegów pielęgnacyjnych. W salonie kosmetycznym nie potrzebujesz przykładowo preparatu usuwającego uporczywe, tłuste plamy. Niezbędny jest za to środek, który zabija bakterie, grzyby i wirusy, aby nie zarazić klientów wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C, HIV, gronkowcem, grzybicą czy inną dolegliwością. Dlatego warto zawsze szukać płynu do myjki ultradźwiękowej przeznaczonego stricte do sterylizacji narzędzi medycznych oraz kosmetycznych. Pod żadnym pozorem nie należy używać w myjkach rozpuszczalników i innych łatwopalnych substancji, gdyż wzrost temperatury podczas czyszczenia w połączeniu z takim środkiem mógłby spowodować pożar. Koncentraty do myjek ultradźwiękowych są jednorazowego użytku, dlatego po zakończeniu dezynfekcji bezwzględnie należy wylać roztwór.
Oprócz kupna odpowiedniego środka do czyszczenia warto także zadbać o to, by w urządzeniu używać wyłącznie określonych rodzajów wody. Myjka jest delikatnym urządzeniem, które łatwo może ulec awarii w kontakcie z twardą wodą kranową z minerałami. Dlatego do mycia ultradźwiękami polecana jest w szczególności woda demineralizowana. Jeśli nie masz jej pod ręką, możesz użyć także wody destylowanej lub przynajmniej wody przegotowanej. Po zakończeniu procesu czyszczenia narzędzi najlepiej przepłukać myjkę (również specjalną wodą) i pozostawić do osuszenia. Właściwa dbałość o urządzenie znacznie zwiększa jego żywotność.
Czego nie można myć w myjce ultradźwiękowej?
Myjka ultradźwiękowa nadaje się do czyszczenia i dezynfekcji wszystkich narzędzi kosmetycznych. Można myć w niej cążki, stalowe kopytka, nożyczki, pincety, obcinaczki, tarki, frezy, bagietki do henny, szpatułki, pojemniki i wszelkie inne akcesoria ze stali chirurgicznej, plastiku bądź szkła, których używasz w zabiegach. Jest ona w pełni bezpieczna dla sprzętów i nie powoduje uszkodzeń mechanicznych, a dodatkowo daje pewność, że akcesoria zostały dokładnie oczyszczone. Nie należy za to czyścić w myjce ultradźwiękowej drewnianych kopytek, papierowych pilników, polerek i innych produktów, które mogą zniszczyć się w kontakcie z wodą.