fbpx
Jak urządzić mały salon kosmetyczny

Jak urządzić mały salon kosmetyczny?

Jak urządzić mały salon kosmetyczny

Urządzenie salonu kosmetycznego to niezwykle istotna kwestia w biznesie, która będzie miała ogromne znaczenie dla zadowolenia klientów. Spodziewają się oni bowiem nie tylko profesjonalnej obsługi, ale też całościowego przyjemnego doświadczenia, możliwości oderwania się od codziennych spraw i wkroczenia w świat urodowych rytuałów. Aby spełnić ich oczekiwania, warto starannie przemyśleć nawet projekt małego salonu kosmetycznego i zamienić go w azyl dla konsumentów spragnionych luksusu. Jak się do tego zabrać?

Wybierz styl i motyw przewodni

Jak urządzić mały salon fryzjerski lub kosmetyczny? Przede wszystkim musisz mieć na niego pomysł. Przemyśl, jaki styl ma zachowywać pomieszczenie – czy odpowiada Ci klasyczny czar w styl glamour, nowoczesna prostota, czy może nonszalancki klimat loftowy. A może chcesz wprowadzić w swoim salonie nieformalny, przytulny nastrój w stylu vintage? Decyzja dotycząca głównego kierunku, w którym pójdzie wystrój, jest jedną z kluczowych, jakie musisz podjąć, i od niej w dużym stopniu będą zależały późniejsze kroki. Na tym etapie warto też zastanowić się, czy pomieszczenie ma mieć motyw przewodni. Te wstępne decyzje pomogą w kolejnych etapach skompletować spójny, komfortowy wystrój.

Kolorystyka w gabinecie kosmetycznym

Kiedy masz już przemyślane podstawowe kwestie, ustal kolorystykę, która ma dominować we wnętrzu. Dobierz dwie-trzy podstawowe barwy, których będziesz się trzymać, dobierając meble i akcesoria. Możesz wybrać je na zasadzie kontrastu lub postawić na uzupełniające się odcienie. Warto przed podjęciem decyzji dowiedzieć się więcej na temat psychologii kolorów i emocji, jakie budzą one u odbiorców. Pamiętając, że w salonie kosmetycznym klienci mają czuć się zrelaksowani i zadowoleni,wybieraj uspokajające kolory, które budzą pozytywne skojarzenia. Unikaj nagromadzenia zbyt wielu barw i odcieni w jednym pomieszczeniu. Da to jarmarczny efekt, który przekreśli spójność aranżacji.

Jak urządzić mały salon kosmetyczny? Podstawowe meble

Wybór mebli do salonu kosmetycznego wbrew pozorom nie jest sprawą prostą. W dążeniu do stworzenia efektownego wnętrza, które wizualnie zachwyci klienta, łatwo zapomnieć o podstawowej cesze, którą powinny mieć wszystkie przedmioty w tym wnętrzu – funkcjonalności. Szafki i szuflady powinny być pojemne i łatwe do otwarcia nawet rękawiczkach używanych podczas zabiegów, dlatego dobrze, by miały duże, wygodne uchwyty. Półki należy zamontować w takich miejscach, do których zawsze będziesz mieć swobodny dostęp. Stoły, biurka i inne stanowiska zabiegowe oraz fryzjerskie muszą być łatwe do utrzymania w czystości i odporne na odbarwienia pod wpływem produktów kosmetycznych, na przykład acetonu. Ich wysokość powinna dawać ci pełną swobodę działania podczas zabiegów. Ogromnie ważny jest też wybór odpowiednich foteli i łóżek zabiegowych dla klientów. Powinny one być miękkie i wygodne, aby miło spędzało się w nich czas nawet podczas kilkugodzinnych rytuałów pielęgnacyjnych. Dla siebie i swojego personelu wybierz krzesła lub hokery, które zapewniają dużą mobilność. Przyda się również strefa wypoczynkowa z kanapą i stolikiem kawowym, w której klienci mogą komfortowo wypić kawę podczas czekania na zabiegi.

Mały salon kosmetyczny – postaw na komfort pracy

Urządzając nawet mały gabinet kosmetyczny, zwróć uwagę, by zapewniał on pełen komfort pracy Tobie i Twoim współpracownikom. Oznacza to dokładnie przemyślane rozmieszczenie punktów świetlnych i intensywności światła, rozmieszczenie kontaktów ułatwiające podłączenie urządzeń elektrycznych, pozostawienie odpowiedniej ilości przestrzeni pomiędzy stanowiskami, podłączenie w dogodnym miejscu wody do myjek do włosów itp. W salonach kosmetycznych jest mnóstwo takich rzeczy, które mają ogromny wpływ na wygodę pracy, dlatego warto podejść do aranżacji, skupiając się przede wszystkim na potencjalnych problemach. Im więcej ich wychwycisz w pierwszych fazach projektu, tym mniej przykrych niespodzianek czeka Cię tuż przed metą lub już po urządzeniu wnętrza. 

Mały salon kosmetyczny – projekt to nie wszystko

Jeśli myślisz nad tym, jak urządzić mały salon kosmetyczny, weź pod uwagę także niezbędne sprzęty i akcesoria. Wszystkie urządzenia, które umieścisz w gabinecie kosmetycznym, będą mocno eksploatowane, dlatego kluczowa jest ich wysoka jakość. To aspekt, na którym nie warto oszczędzać, bo w dłuższej perspektywie bardziej opłaca się mieć dobre, bezawaryjne sprzęty. O tym, co warto kupić, decyduje przede wszystkim zakres Twojej oferty. Przykładowo jeśli planujesz stanowisko do manicure, niezbędna będzie lampa UV/LED i duża, regulowana lampa z lupą. Jeśli chcesz wykonywać zabiegi fryzjerskie, niezbędne będą suszarki, prostownice, lokówki czy infrazon fryzjerski itd. Są też takie urządzenia, które powinny znaleźć się w każdym gabinecie. Należą do nich na przykład myjki ultradźwiękowe czy oczyszczacze powietrza. Aby zbudować klimat wnętrza, warto też pomyśleć o dyskretnych głośnikach i sprzęcie do odtwarzania muzyki, która będzie słyszalna w tle. 

Wysoka jakość powinna też charakteryzować wszystkie akcesoria, których będziesz używać w codziennej pracy. Mowa tutaj o różnego rodzaju nożyczkach, cążkach, pincetach, pilnikach, frezach, grzebieniach, szczotkach, brodzikach do manicure, miseczkach do farby czy kosmetyków używanych podczas zabiegów itd. Warto zwrócić uwagę, by były wykonane z trwałych materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo istotne jest również to, żeby były łatwe do czyszczenia i dezynfekcji, aby móc utrzymać wysokie standardy czystości w salonie kosmetycznym.

Mały salon kosmetyczny – dbaj o potrzeby swoich klientów

Podczas każdego etapu urządzania salonu kosmetycznego warto mieć też na uwadze potrzeby Twojej głównej grupy docelowej. Inaczej powinien wyglądać wystrój luksusowego salonu z bardzo kosztownymi zabiegami przeznaczonymi dla zamożnej klienteli, a inaczej taki, który w założeniu ma być cenowo dostępny dla wszystkich. Tak samo oczekiwania co do wystroju nastolatków i młodych dorosłych, będą inne niż osób w średnim wieku czy starszych. Jest to kwestia nie tylko trendów, ale i przyzwyczajeń, które sprawiają, że dany typ klienta czuje się swobodnie w pomieszczeniach z konkretnymi stylami aranżacji. Zawsze warto jednak dbać, by zachować równowagę między chwilową modą a klasycznymi rozwiązaniami, aby wystrój był ponadczasowy i nie wymagał drastycznych zmian w każdym sezonie.