fbpx
Wyposażenie stanowiska do manicure

Wyposażenie stanowiska do manicure

Wyposażenie stanowiska do manicure

Jeśli stawiasz pierwsze kroki w stylizacji paznokci, jedną z podstawowych rzeczy, o jakie musisz zadbać, jest urządzenie wygodnego i funkcjonalnego stanowiska do manicure. Domowy salon paznokci powinien być wyposażony w profesjonalne sprzęty i akcesoria do stylizacji, ale także odpowiednie meble, dzięki którym wszystkie potrzebne do manicure przedmioty będą zawsze pod ręką. Od czego zacząć gromadzenie wyposażenia stanowiska do manicure?

Zacznij od podstaw – meble do domowego salonu paznokci

Urządzanie stanowiska do manicure warto zacząć od zakupu wygodnego biurka. Powinno być ono stosunkowo duże, by pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty i dać przestrzeń na wygodną stylizację paznokci. Warto zwrócić uwagę, by było ono wykonane z materiału odpornego na zabrudzenia, z którego można usuwać resztki lakierów czy acetonu bez obaw o odbarwienie powierzchni. Biurko powinno być wyposażone w szafki i szuflady, w których wygodnie będzie można przechowywać co najmniej te produkty do manicure, których używasz najczęściej. Zamiast biurka możesz też postawić na stół, jednak wtedy warto także zainwestować w niewielką szafkę, którą możesz wsunąć pod stół lub postawić obok. Oprócz tego pomyśl o wygodnym krześle dla Ciebie – na tyle wysokim, aby mieć pełną swobodę ruchu przy stylizacji paznokci. Dobrze sprawdzi się też na przykład wysoki taboret tapicerowany czy hoker. Twoi klienci powinni mieć za to do dyspozycji wygodny fotel – dla nich czas manicure jest czasem relaksu i miłym rytuałem, którego nie powinny zakłócać żadne niewygody. Za Twoim stanowiskiem pracy warto za to zamontować półki, na których będzie można wyeksponować kolekcję lakierów do paznokci. Twoim klientom ułatwi to wybór koloru, a Tobie odnalezienie potrzebnego produktu. 

Oprócz mebli potrzebna Ci będzie również lampa na biurko dająca dużo światła. Najlepiej, by dało się regulować jej położenie i dostosowywać wysokość lampy do aktualnych potrzeb. Obok biurka warto mieć zamykany kosz na śmieci, dzięki któremu możesz na bieżąco pozbywać się zużytych wacików czy patyczków, jednocześnie odcinając od pomieszczenia nieprzyjemny zapach śmieci. W wyposażeniu stanowiska do manicure nie może też oczywiście zabraknąć wygodnej podpórki na rękę dla klientów. 

Stanowisko do manicure w domu – niezbędne urządzenia

Jednym najważniejszych sprzętów w domowym salonie paznokci jest lampa o dużej mocy do szybkiego utwardzania wszystkich produktów światłoczułych do manicure (głównie żeli i lakierów hybrydowych). Lampa UV/LED powinna mieć moc minimum 36W i kilka trybów pracy, aby prawidłowo utwardzić żel czy hybrydę. Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy lamp do hybryd – budki i mostki. Jeśli chcesz urządzić profesjonalne stanowisko do manicure w domu, lepszym wyborem będzie lampa w formie budki. Takie modele są całkowicie zabudowane, dzięki czemu światło pada na lakier z każdej ze stron i precyzyjnie utwardza każdy milimetr produktu. W przypadku mostków światło może rozpraszać się na boki, przez co urządzenie może nie być aż tak dokładne. 

Oprócz lampy UV LED w Twoim małym salonie manicure nie powinno też zabraknąć frezarki do paznokci, czyli elektrycznego pilnika do stylizacji. Za pomocą dobrej frezarki i kompletu frezów możesz skrócić paznokcie, nadać im kształt, wypolerować płytkę, usunąć skórki, zmatowić płytkę przed wykonaniem manicure czy nawet usunąć starą stylizację bez szkodliwego wpływu na paznokcie. Profesjonalna frezarka powinna mieć moc nie mniejszą niż 35-40 W i wykonywać co najmniej 30 tysięcy obrotów na minutę. Oczywiście niezbędna jest tu także regulacja trybów pracy, aby móc swobodnie dostosowywać działanie urządzenia do aktualnego zadania. Dodatkowo frezarka do paznokci może być także wyposażona w pochłaniacz pyłu. Nie jest to niezbędny element, jednak może on zwiększyć komfort pracy oraz żywotność samego urządzenia – dzięki pochłaniaczowi pył nie przedostaje się do podzespołów. Równie ważne co sama frezarka są także frezy, których będziesz używać. Powinny być one wysokiej jakości, odporne i łatwe do dezynfekcji.   

Wyposażenie salonu kosmetycznego – paznokcie potrzebują najlepszych akcesoriów

Źle dobrane akcesoria do manicure mogą zniszczyć delikatną płytkę paznokcia i spowodować rozdwajanie się paznokci, co z kolei zmniejsza trwałość stylizacji. Dlatego bardzo istotne jest, żeby wybierać tylko wysokiej jakości przybory do manicure. Dotyczy to między innymi pilników do paznokci. Najlepiej stawiać tutaj na pilniczki ceramiczne lub papierowe, z całkowitym pominięciem metalowych, które choć charakteryzują się dużą wytrzymałością, mają bardzo negatywny wpływ na stan paznokci. Niezbędny jest zakup pilników o różnej ziarnistości, aby bez problemu dopasować akcesorium do zadania. Wybierając pilniki, warto mieć na uwadze to, żeby łatwo było je dezynfekować. Oprócz tego w Twoim domowym salonie paznokci nie może zabraknąć:

 • polerek – najlepiej kilku o różnych ziarnistościach. Dzięki nim sprawisz, że płytka paznokcia będzie idealnie gładka,
 • cążków do skórek – są one niezbędne do usunięcia suchych skórek i tym samym poprawy wyglądu manicure, 
 • kopytek do odsuwania skórek – dzięki nim pozbędziesz się skórek nachodzących na płytkę paznokcia, co ułatwi precyzyjne nakładanie lakieru i zwiększy trwałość stylizacji. Możesz zdecydować się na jednorazowe kopytka drewniane lub akcesorium wielorazowe ze stali nierdzewnej,
 • wacików – koniecznie bezpyłowych. Tylko takie nie pozostawią na płytce drobnych pyłków, które utrudniają wykonanie estetycznego manicure,
 • cleanera do paznokci – służy on do oczyszczania płytki i jej odtłuszczania. Sprawia, że manicure jest trwalszy,
 • zmywacz do paznokci – dzięki niemu nie tylko możesz usunąć starą stylizację, ale też zmyć warstwę dyspersyjną, czyli lepką powłokę, która pozostaje na paznokciu po utwardzeniu lakieru,
 • primerów – czyli produktów przygotowujących płytkę do stylizacji,
 • baz pod lakier – zwiększają one przyczepność lakieru do paznokcia i pozwalają wyrównać płytkę. Mogą być bezbarwne lub kolorowe,
 • topów – produktów do zabezpieczania lakieru i wykończenia stylizacji,
 • kolekcji lakierów – wysokiej jakości produktów w różnych kolorach, 
 • pędzelków do wzorów – w przypadku gdy chcesz robić bardziej zaawansowane stylizacje,
 • magnesu do lakierów magnetycznych – aby uzyskać piękny efekt kociego oka,
 • szablonów do przedłużania paznokci – najlepiej w kilku kształtach,
 • środków do sterylizacji – aby urządzenia zawsze były czyste i bezpieczne dla klientów,
 • oraz innych produktów – w zależności od tego, jakie stylizacje chcesz wykonywać.

Domowy salon paznokci – nie zapominaj o detalach

Urządzając stanowisko do manicure w domu, warto jednak skupić się nie tylko na najważniejszych sprzętach, ale też na samej atmosferze w pomieszczeniu. Drobne elementy dekoracyjne, optymistyczne kolory ścian, spokojna muzyka w tle – to wszystko pomoże Twoim klientom się zrelaksować i miło spędzić czas. Jeśli zaś będą dobrze czuć się podczas zabiegu i otrzymają efektowny, trwały manicure, istnieje duża szansa, że zmienią się w stałych bywalców Twojego domowego salonu paznokci.