fbpx
Jakie są rodzaje manicure

Jakie są rodzaje manicure?

Jakie są rodzaje manicure

Jeszcze kilka lat temu w stylizacji paznokci królował niemal niepodzielnie tradycyjny manicure wykonywany za pomocą lakierów wysychających samoczynnie po nałożeniu. Dziś rodzajów manicure jest mnóstwo, wykorzystywane są w nich przeróżne produkty, a każdy ma oddane rzesze fanów, którzy wychwalają jego zalety. Jakie typy stylizacji są obecnie dostępne w salonach kosmetycznych i jak działają one na paznokcie?

Manicure hybrydowy

Niezwykle popularnym rodzajem stylizacji paznokci jest dziś manicure hybrydowy. Jest on wykonywany przy pomocy światłoczułych produktów utwardzanych za pomocą lampy UV/LED. Może on utrzymywać się nawet do 3 tygodni, nie odpryskuje i świetnie wygląda zarówno na krótkich, jak i długich paznokciach. Jest on bardziej czasochłonny niż malowanie paznokci tradycyjnymi lakierami, bo wymaga nałożenia kilku warstw produktów i utwardzenia każdego z nich. Zwykle przy tym rodzaju manicure nakłada się primer, następnie bazę, dwie lub trzy warstwy lakieru (w zależności od koloru lakieru i intensywności, jaką chcemy uzyskać), a na nie dodatkowo zabezpieczający top. Jest on o tyle prosty do wykonania, że produkty nie wysychają przed utwardzeniem, więc można je powoli nakładać i robić poprawki, by uzyskać jak najlepszy efekt. Manicure hybrydowy wymaga jednak dużej precyzji – każda niedokładność może spowodować przedostanie się powietrza pomiędzy lakier a płytkę i odklejenie się hybrydy. Ten typ stylizacji jest bezpieczny dla paznokci, pod warunkiem że stosujemy wysokiej jakości produkty i zabezpieczamy płytkę primerem oraz bazą. Największe niebezpieczeństwo dla paznokci stanowi nieprawidłowe usuwanie hybryd, dlatego zawsze należy to robić zgodnie z zaleceniami kosmetyczki.

Manicure żelowy

Jeśli chodzi o rodzaje paznokci u kosmetyczki, dużą popularnością cieszy się także manicure żelowy. Polega on na pokrywaniu płytki paznokcia specjalnym żelem, który następnie również utwardza się za pomocą lampy UV/LED. Ten typ stylizacji najczęściej wybierają osoby, które chciałyby przedłużyć paznokcie, uzyskując przy tym maksymalnie naturalny efekt. Żele można nakładać przy pomocy specjalnych szablonów do przedłużania, a następnie nadać im pożądany kształt za pomocą pilniczka czy frezarki. Manicure żelowy można też tworzyć wyłącznie na naturalnej płytce, bez przedłużania – zwłaszcza jeśli paznokcie są łamliwe i wymagają utwardzenia i wzmocnienia. Żele utrzymują się nawet do 4 tygodni i nie szkodzą im nawet prace wymagające moczenia dłoni w wodzie. 

Manicure akrylowy

Manicure akrylowy jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, które z uwagi na wykonywany zawód czy hobby potrzebują ekstremalnie trwałej stylizacji. Podobnie jak żel akryl może być wykorzystywany do przedłużania paznokci na szablonie, a także do nadbudowy zniszczonej płytki. Ten typ stylizacji polega na nałożeniu na paznokcie proszku akrylowego zmieszanego ze specjalnym płynem. Akryl wysycha samoczynnie w kontakcie z powietrzem, jednak w naturalnych warunkach pełną twardość zyskuje dopiero po 48 godzinach, dlatego podczas stylizacji należy utwardzić go dodatkowo za pomocą lampy UV/LED. Warto jednak pamiętać, że substancja szybko gęstnieje na tyle, że utrudnia formowanie kształtu, dlatego tworzenie tego typu manicure wymaga szybkiego działania i wprawy.

Manicure japoński

Japoński manicure jest bardzo naturalnym typem stylizacji, który można stosować w przypadku wszystkich rodzajów paznokci. Nie tylko nie niszczy on płytki, ale wręcz ją wzmacnia i odżywia, dzięki czemu po zmyciu manicure wygląda ona jeszcze lepiej. Japońska stylizacja polega na wmasowywaniu w płytkę pasty stworzonej z naturalnych składników takich jak witaminy A i E, krzemionka z Morza Jońskiego, pyłek pszczeli i kreatyna. Następnie należy za pomocą polerki nałożyć na paznokcie specjalny puder, który daje efekt nabłyszczający, a dodatkowo zapobiega też ścieraniu składników odżywczych z płytki. Ten rodzaj manicure daje naturalny, delikatnie różowawy kolor płytki i zdrowy, naturalny połysk. Utrzymuje się około dwóch tygodni. 

Manicure biologiczny

Ten typ manicure nie zyskał wielkiej popularności, jednak cały czas ma grono oddanych wielbicielek. Polega on na stylizowaniu paznokci wyłącznie za pomocą naturalnych metod – bez użycia lamp, lakierów czy nawet metalowych narzędzi. Skórki odsuwa się w nim drewnianymi patyczkami, kształt paznokciom nadaje za pomocą kamiennych pilniczków, a płytka jest wygładzana naturalnymi peelingami. W zależności od upodobań w paznokcie można wcierać pastę z ziół lub naturalne olejki roślinne, aby odżywić i nabłyszczyć płytkę i nadać jej zdrowy wygląd. 

Manicure tytanowy

Wśród rodzajów paznokci, jakie możesz wykonać u kosmetyczki, manicure tytanowy nadal jest raczej niszową opcją, ale niezaprzeczalnie warto go poznać. Jest to bardzo trwały typ stylizacji, który utrzymuje się nawet do czterech tygodni i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Warto podkreślić, że dzięki zawartości wapnia i witaminy E w pyłku tytanowym, manicure działa wzmacniająco na paznokcie i pozostawia je w lepszej kondycji. Do jego wykonania nie używa się ciepła. Pierwszym krokiem w stylizacji jest nałożenie na płytkę specjalnej bazy, do której przyklei się pyłek. Należy rozłożyć ją bardzo starannie, by kolorowy produkt równomiernie przyczepił się do całej powierzchni. Następnie zanurzamy palec w pojemniku z pyłkiem i powtarzamy całą procedurę, aż do osiągnięcia pożądanej intensywności barwy. Nadmiaru pyłku można pozbyć się za pomocą pędzelka. Następnie na paznokcie należy nałożyć top, a po jego wyschnięciu warstwę utwardzacza. 

Jakie rodzaje manicure są najlepsze?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć i jakie aspekty stylizacji są dla nas najistotniejsze. Warto przetestować różne rodzaje manicure i na podstawie własnych doświadczeń wybrać swojego faworyta. Jeśli trudno nam wybrać odpowiednią metodę, dobrym pomysłem jest skonsultowanie kwestii z kosmetyczką, która na podstawie stanu paznokci i naszych oczekiwań jest w stanie dobrać najlepszy manicure w tym konkretnym przypadku.